Założenia terapii poznawczo-behawioralnej

Sposób, w jaki interpretujemy wydarzenia, które nas spotykają, wpływa na nasze emocje i zachowanie. Uczucia są wynikiem tego, co myślimy o danym zdarzeniu. Jeśli zmienimy interpretację wydarzenia, możemy poczuć się zupełnie inaczej.



To jakie pojawią się nam myśli odnośnie danej sytuacji zależy od naszych przekonań. Dlatego też różni ludzie różnie interpretują nawet tą samą sytuację.

Na przykład:

Osoba 1


Osoba 2



Przykre emocje (smutek, żal, złość, lęk) często utrzymują się lub zaostrzają się przez błędny lub tendencyjny sposób myślenia. W terapii poznawczo-behawioralnej terapeuta pomaga rozpoznać charakterystyczny dla klienta styl myślenia i pomóc zmodyfikować go.

W terapii poznawczo-behawioralnej staramy się rozszerzyć perspektywę, zobaczyć problem z jak najróżniejszych stron. Przypatrzenie się sytuacji z jej wszystkimi aspektami negatywnymi, neutralnymi i pozytywnymi może doprowadzić do zmiany rozumienia jej, a także do nowych sposobów radzenia sobie z nią.

Terapia poznawczo-behawioralna to nie tylko zmiany w myśleniu, ale także ćwiczenia zmienionego stylu zachowania, relacji z innymi, a jeśli trzeba i jest taka możliwość - zmiany w otoczeniu.